Výroba

Vyrábím nože inspirované tradičními japonskými kuchyňskými noži. Fascinuje mě jejich rozmanitost, prakticky na každou činnost, pomalu i na každou potravinu existuje konkrétní typ nože. Stejný typ nože pak může mít několik variací v závislosti na oblasti, kde jej používají (Kyoto, Okinawa, atd). Tyto odlišnosti mohou být v délce čepele, její tloušťce, ale také v jemných tvarových nuancích či způsobu výbrusu. Vzniká tak prakticky nepřeberné množství možností, kde si každý může najít svého favorita. Do své tvorby a výsledného vzhledu pak vnáším i svou vlastní invenci v podobě drobných detailů - jako u Kamagata Usuba (původně převážně jednostranná, rovná čepel), kterou vyrábím uzpůsobenou našim zvyklostem, tedy i jako oboustrannou čepel (nazývá se pak Moroha Usuba) s mírně zvednutou špičkou, kvůli jednoduššímu dokrajování.
K výrobě používám uhlíkovou ocel, získanou převážně ze starých řezných kotoučů. Tomuto se v Japonsku říká "dávat starým věcem nový smysl".

Všechny čepele jsou parciálně kaleny. Výsledné kalící linie Hamon vytváří na čepeli krásné vzory, obvykle doplněné ještě dalšími kalícími efekty, jako jsou stín kalení Utsuri, nebo shluky martenzitických částic Nioi a další. Těmto efektům dávám co nejvíce vyniknout, proto čepele nemají žádnou povrchovou úpravu. Na neleštěných plochách je pak občas ponechána původní patina, případně stopy po kování.

Co se rukojetí týká, i zde se inspiruji u tradičními japonskými "kuchyňáky", původních tvarů se ale striktně nedržím. Používám stabilizované dřevo, jak lokální, tak cizokrajné. Stabilizací, tedy vyplněním pórů epoxidem či akrylem pomocí podtlaku, dřevo získává skvělé vlastnosti, především pevnost a voděvzdornost - po vytvrdnutí je další nasákavost zcela mizivá. Mezi mé oblíbené patří kořenové baly lípy, javoru či kaštanu, nádory akátu, topol, olše, a nebo spaltovaná dřeva. Z exotických pak eben, grenadilla a karelská bříza. Barevné kombinace díky pigmentům přidávaným během stabilizování nemají mezí.

Čepele signuji pomocí elektrolýzy, kterou do oceli vyleptávám svou značku. Tou je vážka a nápis Tombo - japonsky vážka.